Ścieżką przez tysiąclecia

Rodzaj ludzki przeszedł długą drogę rozwoju. Od kultury zbieracko-łowieckiej i wędrownego stylu życia, przeszedł przez osadnictwo i rozwój rolnictwa, dzięki czemu każda jednostka indywidualnie nie musi starać się o zabezpieczenie jedzenia. Kilka osób zajmujących się uprawą roli dostarczało innym produkty żywnościowe w ramach wymiany na inne rzeczy bądź usługi. Dało to impuls do rozwoju człowieka a tym samym postępu naukowego. Przez setki tysięcy lat zachodził powolny proces zmian w mózgu i budowie człowieka, który zaprowadził nas do nowoczesnych technologii, szybkich podróży po świecie, badań naukowych i nieśmiałej ekspansji w kosmos.

Nie stałoby się tak, gdybyśmy nadal musieli codziennie biegać za zwierzętami i oddawać się żmudnemu zbieraniu roślin, przemieszczać się z miejsca na miejsce po wyeksploatowaniu terenu, w poszukiwaniu ziem zasobnych w pożywienie.

W służbie codzienności

Prawdziwa rewolucja zaczęła się jednak niedawno. W bardzo krótkim czasie, który z perspektywy historii bytności rasy ludzkiej na Ziemi jest mgnieniem oka, człowiek wskoczył na wysoka orbitę. Ułatwił sobie znacznie życie, dzięki wynalazkom i rozwoju nowych technologii. Zmieniła się specyfika pracy. Większość zaczęła pracować umysłem, a nie mięśniami, mając w zapleczu zasobne w pożywienie sklepy, lokale usługowe i pozostałą infrastrukturę. O ile powolna ewolucja dawała czas na dostosowanie się do nowych wyzwań, tak błyskawiczne tempo rozwoju i zmian w otoczeniu postawiło człowieka przed wieloma rzeczami, które są nowością. Poprzednie pokolenia nie miały pojęcia o istnieniu tego typu zagadnień. Niestety, ale wiele z nich dotyczy tzw. chorób cywilizacyjnych oraz problemów psychologicznych wynikających z długotrwałego działania pod wpływem stresu. Poradnia psychologiczna, pomoże nam rozwiązać problemy i spojrzeć chłodno na zaistniałą sytuację.

Psychologia dawniej była zaliczana do jako jedna z dziedzin filozofii. Od zawsze człowieka myślącego interesowały różne zachowania, które obserwował, szukał cech wspólnych oraz klucza do umysłu i duszy ludzkiej. Dopiero psychologia jako samodzielna dziedzina nauki zaczęła wyodrębniać się w XIX wieku, wcześniej była częścią większej nauki o poznaniu , a teraz stawiała pierwsze, samodzielne kroki.